کابل اعلام حریق

صفحه مرتبط با : کابل اعلام حریق

. Fire alarm cables

کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق و یا کابل ضد حریق در سیستم های اعلام حریق یکی از اجزاء حیاطی و اصلی میباشند ما سعی کردیم در این مقاله در بخش اول به تشریح نحوه کارکرد سیستم  اعلام حریق پرداخته ایم  و در بخش دوم به ویژگی های و مواردی که برای تهیه کابل اعلام حریق (کابل ضد حریق) با رعایت اصول استاندارد اشاره شده است .

سیستم اعلام حریق از چهار بخش اساسی تشکیل میشود که در ذیلاً به آنها اشاره میشود:

  1. کابل اعلام حریق
  2. کنترل پنل اعلام حریق
  3. دتکتور اعلام حریق
  4. شستی اعلام حریق ( قطع اضطراری)
  5. آژیر اعلام حریق
  6. چراغ هشدار
  7. فلکه آب بارانی


کابل اعلام حریق کابل ضد حریق کابل اعلام حریق کابل ضد حریق

پلان سیستم اعلام حریق

   نحوه عملکرد سیستم اعلام حریق:

کنترل پنل سیستم اعلام حریق : که تمامی اجزاء به آن متصل شده و کنترل تمامی سیستم را عهددار میباشد درصورت ارسال پیام از سنسورها یا همان دتکتورها فرامین لازم جهت فعال شدن چراغ هشدار،آژیر هشدار و در آخر فلکه آب بارانی را صادر می کند.

کابل اعلام حریق : برای فعال سازی یک سیستم اعلام حریق قطعاً باید از کابل های اعلام حریق جهت کابل کشی استفاده نمود تا حریق در عملکرد آنها اختلال ایجاد نکند.

دتکتورها  : دارای تنوع گسترده ای هستند که هر کدام با توجه به حساسیت سنسور استفاده شده در آنها حریق را تشخیص داده و از طریق کابل اعلام حریق به کنترل پنل که وظیفه پردازش اطلاعات و کنترل سیستم را دارد اعلام خطر می کند و کنترل پنل دستور فعال شدن آژیر اعلام حریق را صادر می کند.

شستی اعلام حریق ( قطع اضطراری ) : برای راه اندازی دستی  سیستم اعلام حریق در زمان مشاهده آتش سوزی توسط افراد به کار میرود.

آژیر و چراغ هشدار سیستم اعلام حریق : در حقیقت وظیفه اصلی آنها اطلاع رسانی و هشدار به افراد داخل محیط آتش گرفته میباشد گاهی اتفاق می افتد که در بخش هایی از یک محیط مثل ساختمان های اداری و تجاری و غیره … وقتی سانحه آتش سوزی رخ میدهد،عدم هشدار لازم به دیگر بخش های آن ساختمان و گسترده شدن حریق باعث می شود که افراد در طبقات دیگر مبحوث شده و این امر موجب به خطر افتادن جان افراد می شود.

فلکه آب بارانی در سیستم اعلام حریق : آخرین فرمان از کنترل پنل سیستم اعلام حریق به این بخش ارسال میشود که وظیفه فلکه آب بارانی پاشش آب بصورت قطرات بارانی در محیط آتش گرفته است در حقیقت وظیفه اطفاء حریق را دارد.

نکاتی که برای تهیه کابل اعلام حریق(کابل ضد حریق) قابل تأمل است به شرح زیر می باشد:

۱-Low Smoke یا کم دود بودن:

سیلیکون کابل یاقوت با استفاده از مواد اولیه مرغوب و افزودن ادتیوهای ( ساختارهای ) موثر این قابلیت ( Low Smoke) را برای کابل های اعلام حریق خود فراهم آورده است.

۲-Flame Retardant یا خاصیت ضد شعله:

سیم و کابل نامرغوب خود می تواند با انتقال آتش در شبکه سیم کشی باعث گسترش آتش سوزی در سرتاسر ساختمان و به بارآوردن خسارات غیر قابل جبرانی شود.سیلیکون کابل یاقوت مفتخر است با عرضه کابل های Flame Reterrdant این مشکل را از میان بردارد.

۳-Fire Resistance یا خاصیت ضد آتش:

در بخش هایی از سیستم اعلام حریق که نیاز است هنگام آتش سوزی فعال باشند مانند منبع تغذیه و یا آژیرها باید از کابل هایی با عایق مقاوم در برابر آتش (Fire Resistance) استفاده نمود تا تجهیزات نامبرده بتوانند در شرایط حریق به فعالیت خود ادامه دهند.

کابل های مقاوم در برابر آتش ( کابل اعلام حریق ) در مقابل آتش سوزی و حریق از خود مقاوت نشان میدهد ; در این جا است که کابل اعلام حریق و یا کابل ضد حریق نقش حیاطی خود را ایفا میکند به زبان ساده یعنی مقاومت و عبور جریان در مقابل حرارت و حفظ ارتباط بین تمامی سنسورها ( دتکتور ها ) با کنترل پنل.

سیلیکون کابل یاقوت از معدود تولیدکنندگان داخلی (ایرانی) است که می تواند این خاصیت را با کیفیت و مرغوبیت به بازار عرضه کند.( کابل اعلام حریق )

۴-Halogen Free یافاقد گازهای سمی:

در زمان آتش سوزی یکی از عواملی که منجر به صدمات می شود خفگی بر اثر استنشاق گاز های سمی میباشد که محصولات ( کابل اعلام حریق )  شرکتسیلیکون کابل یاقوت البرز فاقد وجود این گازهای سمی می باشد.

۵-Sheilded (شیلد):

نیاز است ساختار کابل های اعلام حریق به گونه ای باشد که نویز محیط اطراف روی آن تأثیر منفی نگذارد در اصل مقاوم در برابر نویز پذیری باشد،از اینرو کابل های اعلام حریق و یا کابل ضد حریق دارای پوششی از جنس فویل میباشد،تا این نویزهای احتمالی را حذف کند و همچنین دارای سیم تخلیه با سایز مناسب می باشد تا درصورت وجود نشتی آن را به زمین متصل کرده تا خود موجب بروز آتش سوزی نشود.

 

****مشاهده تفاوت کابل اعلام حریق یا ضد حریق pvc و کابل اعلام حریق سیلیکونی در برابر حرارت****

 

 

 

همانطور که در ویدیوی بالا مشاهد میشود در بخش اول  مقاومت حرارتی کابل اعلام حریق از نوع pvc مورد بررسی قرار گرفته که این نوع کابل در حرارت مستقیم ۷۵۰ درجه سانتی گراد ۳۰ ثانیه جریان را توانست از خود عبور دهد و در بخش دوم ما کابل اعلام حریق سیلیکونی را با همان شرایط مورد تست قرار دادیم که حدوداً  ۹۰ دقیقه جریان و دیتا را بصورت مداوم از خود عبور داد.

آزمایشگاه سیم و کابل شرکت سیلیکون کابل یاقوت ارائه دهنده تمامی آزمون های تخصصی سیم و کابل در استان البرز میباشد.